Domů » Novinky » Další špatné zprávy...

Další špatné zprávy...

A

Orlům se v Česku příliš nedaří, kulka skolila dalšího

Velikost textu:
aktualizováno 2. 9. 2014 13:31

Video nelze na mých stránkách přehrát. Prosím o zadaní nadpisu do googlu a video si můžete přehrát v originálním článku. Děkuji...

Bartošovice - Další orel skalní se stal obětí člověka. Neznámý střelec usmrtil osmiletou samici Cecilku. Tento orel původem ze Slovenska byl jedním ze svěřenců ochránců přírody kolem ornitologa Petra Orla, kteří od roku 2006 usilují o návrat kriticky ohroženého dravce do českých zemí. Cecilka jako první z repatriačního programu roku 2011 zahnízdila nedaleko česko-slovenské hranice a vyvedla mláďata.

Dravce ve značném stadiu rozkladu našel v srpnu slovenský houbař, který informoval tamní Správu CHKO Strážovské vrchy. Objevil i vysílačku, kterou měl upevněnou na těle. Záchrannému týmu sloužila k monitorování jeho pohybu.

Další obrovská ztráta

"Cecilka byla nádherná, vitální samice, která se teprve dostávala do svých nejlepších let. Zbyla z ní však jen hromádka peří a kostí. Je to další obrovská ztráta," uvedl manažer a spoluautor projektu Návrat orla skalního do České republiky Petr Orel ze Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. Orlici Toničku ze stejného programu někdo postřelil letos na jaře v Poodří. I když měla v sobě 11 broků, přežila. Zatím však není schopna návratu do volné přírody.

  • Postřelená orlice Tonička
    Postřelená orlice Tonička
  • Postřelená orlice Tonička s ornitologem Petrem Orlem
    Postřelená orlice Tonička s ornitologem Petrem Orlem

"Je to zcela nepochopitelné jednání lidí. Místo toho, aby se snažili divokou přírodu chápat, vidí jen hromadu masa," komentoval ornitolog Orel. I když ochránci přírody důsledně podávají trestní oznámení, ještě nikdy se policistům nepodařilo viníka odhalit. Podobných případů je mnohem více. S broky v těle skončila hned první mladá orlice ze Slovenska, kterou orlí tým vypustil na okraji Beskyd v roce 2006. Podařilo se ji zachránit a nyní je opět ve volné přírodě.

Orla Urbana pak někdo před dvěma roky zastřelil v Polsku. Další dva dravce někdo otrávil zákazným pesticidem karbofuranem. A tři zemřeli po střetu s elektrickými dráty nebo přirozenou smrtí. Celkem tedy zahynulo 7 z 23 mladých slovenských orlů, které ornitologové vypustili v Beskydech a Oderských vrších s nadějí, že tam zahnízdí. Dravci nejsou v bezpečí ani jinde. Na jihu Čech letos rukou člověka zemřelo několik orlů mořských. Lidé střílejí i dalších chráněné dravce, kteří jsou důležití pro stabilizaci ekosystému.

Orel skalní
Orel skalní

První mláďata jsou nadějí na úspěch

Přesto je snaha o návrat orla skalního do Česka úspěšná. V roce 2013 se v Oderských vrších poprvé po sta letech, kdy byli tito ptáci u nás zcela vyhubeni, vylíhlo mládě Anežka. Rok poté další. Zastřelená Cecilka, která se se slovenským partnerem usadila nedaleko Povážské Bystrice, také odchovala dvě mláďata. Zvláště vyvedení mláďat v oblasti vojenského prostoru Libavá je pro jejich ochránce velkou nadějí.

Je prokázáno, že nové páry hnízdní téměř výhradně tam, kde předtím jejich rodiče. Přirozený návrat tohoto druhu do České republiky tedy nebyl pravděpodobný.Záchranný program podpořila slovenská vláda, podílejí se na něm tamní odborníci. Ptáky vybrali z hnízd divoce žijících orlů skalních na Slovensku, odchovali v Záchranných stanicích v Bartošovicích na Moravě a v Zázrivé na Slovensku a ve stáří asi tří měsíců je vypustili do volné přírody.

V minulosti žily na Slovensku, v Čechách a na Moravě stovky orlů, vedle skalního a mořského také královský a křiklavý. "I když si lidé dávali orly na erby a státní znaky, mysleli si, že tito ptáci škodí. To vedlo v 19. století ke značnému snížení počtu orlů a místy k jejich úplnému vyhubení," uvedl Petr Orel. Na počátku 20. století je stát začal chránit. A přestože je lidé dál ilegálně loví nebo tráví pesticidy, začali se vracet. Souvisí to i se zlepšením životního prostředí. Podobně jako v Česku byli orli skalní vyhubeni v Irsku, kde od začátku tisíciletí úspěšně probíhá podobný záchranný program.